aug
Segíti-e a keresőoptimalizálást ha több domain nevem van?
A válasz röviden: NEM.
Sőt, ha a Google rájön, akkor ki is zár a találati listából!
Nehezen hihető a történet, de sajnos igaz.
Nem túl régen történt, hogy megkeresett egy honlap tulajdonos (adatvédelmi okokból a nevét nem fedhetem fel), hogy optimalizáljuk a honlapját néhány kulcsszóra. Mondta, hogy neki több domain neve is van ugyanarra a honlapra irányítva, de csak a cegnev.hu domain nevet használja, a többi csak úgy van. Volt köztük néhány olyan, amiben a kulcsszavai közül is szerepelt egy-kettő.
Itt jegyezném meg, hogy a domain névben elhelyezett kulcsszavak, csak minimális hatékonysággal segítik az optimalizálást, de mivel ebben az esetben még „szűz” honlapról volt szó, jobbnak láttam egy kulcsszóval is rendelkező domain névvel elkezdeni a munkát.
A domain névben elhelyezett kulcsszavaknál egyébként nagyságrendekkel fontosabb, a domain név kora; pontosabban az az időpont, amikor először tudomást szerzett a Google az adott domain név létezéséről, ehhez pedig semmi más nem kell csupán, hogy legalább 1 link mutasson arra a domain névre egy olyan honlapról, amelyet már szintén indexelt, azaz meglátogatott a Google.
Elkezdődött tehát a munka, az „új” webcímmel. Az átirányítást, a honlap tárhelyének szolgáltatója állította be, ami egy megszokott DNS szintű átirányítás volt.
A DNS szintű átirányítás azt jelenti, hogy ha valaki begépelte az egyik domain nevet böngészője címsorába, akkor az pontosan úgy jelent meg, mint a régi domain alatti tartalom.
Megpróbálom egy példán keresztül bemutatni:
- régi – www.cegnev.hu/bemutatkozas.html
- új – www.kulcsszavasdomain.hu/bemutatkozas.html
Tehát a tartalom egyszerűen az új domain név alatt jelent meg.
Ez a Google olvasatában x2 – azaz tartalmi duplikáció, ami egy tiltott technika, hiszen feltételezhető, hogy azért lett megkettőzve a tartalom, hogy jobb/több pozíciót érjen el a honlap, a találati listában, ráadásul anélkül, hogy új és releváns információt kínálna.
Mindaddig nincs probléma, amíg a Google rá nem jön a turpisságra, és ez nem is következik be – nagy valószínűség szerint –, amíg az új domainre legalább egy link nem mutat rá. Egyetlen pl. startlap.hu-s linkajánlás elfogadása után a Google leindexeli az új webcímmel tetszelgő honlapodat, az adatbázisában megtalálja a karakterre pontosan megegyező régi honlapodat, és bammm – minimum 30 napos kizárás, mindkét webcímednek, és ez addig tart amíg ki nem javítod a hibát.
Azt gondolod, hogy megkérded a Google-ös fiúkat, hogy bocsi valamit elrontottam, mit kell javítanom? És itt jön csak a feketeleves. Nincs válasz! Semmilyen. Nem segít senki. A Google csapata elérhetetlen.
Minden ilyen kérdésre annyi a válasz, hogy olvasd el az Útmutató webmestereknek http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=hu&answer=35769
leírást, és ahhoz tartsd magad. Ennyi az összes segítség, amit tőlük remélhetsz.
Na jó, de akkor mi a megoldás?!
A domain átirányítás egyetlen – Google szemében – elfogadható módja a 301-es átirányítás.
Ne ijedj meg! Nem olyan bonyi, mint ahogy elsőre látszik, de ha nem vagy otthon a PHP és HTACCESS szerkesztésben, akkor jobb ha a webmesteredre bízod a megoldást, annál is inkább, mert webszervere válogatja, hogy PHP-s, HTACCESS-es 301 átirányítást kell használnod, és ezen belül is van több lehetőség.
Íme egy példa .htaccess fálj 301 átirányítással:
- Nyiss egy htaccess.txt elnevezésű új fájlt!
- Tedd bele a következő sort!
redirect 301 / http://www.ujdomained.hu/ - Mentsd el!
- Nevezd át .htaccess –re!
- Töltsd fel a régi domain neved alatt lévő tárhely gyökérkönyvtárába, egy tetszőleges FTP programmal!
- Teszteld le a kedvenc böngésződbe írva, hogy működik-e?!
Ne ess pánikba, ha semmi nem jelenik meg a régi domain neved beírásakor! Akkor egyszerűen ez a megoldás nem működik, vagy nem így.
Csinálj egyszerűen egy új .htaccess fájlt, de ne tegyél bele semmit! Mentsd, és töltsd fel ezt is! Ezzel felülírod a hibásat, és máris működik a régi honlapod.
Ha félsz a tesztelgetéstől, egyszerűen szólj a tárhely szolgáltatódnak! Neki tudnia kell rögön a jó megoldást, de ha mindenképpen Te szeretnél próbálkozni, akkor keress rá a Google-ben a 301 átirányítás, vagy ha megy az angol, akkor a redirect 301 kifejezésre és keresd meg a jó megoldást!
Ha kíváncsi vagy, hogyan kell optimalizálnod a honlapod úgy, hogy a Google-nek is megfeleljen az eredmény, ajánlom figyelmedbe a „Csináld Magad” Keresőoptimalizálás Könyvben, melyben nemcsak röviden és egyszerűen van mindez leírva, hanem még egy „Hogyan csináljam?” DVD-n, videós oktató- segítségnyújtó anyagot is találsz, mellyel már tényleg gyerekjáték az optimalizálás.
október 9th, 2009 3:17 du.
RewriteCond %{http_host} ^www.cegalapitas-szlovakia\.eu [nc]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.bmpslovakia.sk/$1 [R=permanent,nc,L]
Én ezt használtam …szerinted ez SEO szempontjából megfelel
(tehát hogy a google nem fog ez végett bannolni?)
Köszi a választ… http://www.bmpslovakia.sk
október 10th, 2009 5:15 de.
Hát… rewrite-nál is a 301-es valamely formáját kellene használni, mert a Google hivatalosan csak azt fogadja el. Nem biztos, hogy konkrétan ez működni fog a Te tárhelyeden, de valami ilyesmire gondoltam:
Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.olddomain\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.newdomain.com/$1 [R=301,L]
Remélem hasznos lesz az infó.
Üdv:
Béla
október 25th, 2009 4:51 du.
Szia!
Adott egy weboldalam, aminek a teljes tartalmat szeretnem attenni egy uj domain ala. Viszont nem szeretnem, ha az eddigi linkjeim elvesznenek, mert szamos linkmegoszto oldalon pl.megadtam egy adott oldal cimet valamint ott vannak az rss csatornara felirarkozottak, ami a regi domainhez kapcsolodik? Hogyan kell es kell-e egyaltalan a regi es az uj oldal htaccess fajlaba valamit hozzaasni, modositani, hogy az uj oldal zokkenomentesen atvegye a regi oldal linkjeit? Koszi a valaszt.
október 26th, 2009 7:27 de.
Szia Krisz!
A domain áthelyezéshez, mint azt már a fentiekben is olvashattad, a 301-es átirányítást kell használni. Azt, hogy konkrétan mit kell beírnod a .htaccess fájlba, a tárhely szolgáltatód tudja megmondani – vagyis kéne megmondania.
Ha a tárhely szolgáltatód szerverén Apache fut, akkor használhatod a .htaccess átirányítást a régi feed-ről az új feed-re. Ha PHP-t használsz a feed generálására, akkor hozzáadhatod a következőt a scripted legelejére:
Ha sem Apache-ot, sem PHP-t nem használsz, ne ess kétségbe: van egy raklap rss feed átirányítási segítség a neten.
november 11th, 2009 2:01 du.
Szia Béla!
Én épp a bejegyzésedhez kapcsolódóan küzdök egy dilemmával.
Jópár dimain címünk mutat ugyanarra a tárhelyre/site-ra, és gondoltam
ideje rendet tenni. Nemrég bejegyeztünk egy új domaint, ami a
legrelevánsabb kulcsszavainkat tartalmazza, és azt kértem a programozónktól,
hogy 301-es átirányitással az összes többit erre irányítsa.
Mivel ebben van a legfontosabb kulcsszavunk, ezt a linket terveztem
használni a linképítés során. Mindeközben szép lassan
optimalizálgattam az oldalt, és ennek hatására érdekes dolog történt:
felbukkant a Google első oldalán az oldalunk, viszont nem a relevánsabb
új domainnel, hanem a kevésbé releváns, de régebb óta létező domainnel.
Most elbizonytalanodtam, hogy vajon kell-e erőltetnem a releváns új
domaint, ha egyszer a régi is első oldalra került (úgy hogy még alig
foglalkoztam az oldal optimalizálásával).
Ha ezt a régi domaint
301-essel átirányítanám az újra (ami még nagyon hátul van),
eltűnne a Google első oldalról?
Vajon érdemes lenne inkább ezzel a kevésbé releváns, de szép korú
domainnel dolgozni tovább a keresőoptimalizálás során és erre
irányítani az összes többit?
Előre is köszi a tanácsot.
üdv:
Zsarnai Gábor
http://www.kristalysobarlang.hu
PS: még azon is gondolkodtam, hogy
november 11th, 2009 8:54 du.
Szia Gábor,
ne folytasd.
Elmondtad a lényeget.
A domain kora – jelenleg- többet ér a Google szemében mintha egy kulcsszógazdag vadiúj domainnel indulnál versenybe.
A domain-ben lévő kulcsszavak ugyan előresegítenek téged a találati listában, de csupán akkor, ha mondjuk a veled versenyző honlap „pont úgy” keresőoptimalizálta a honlapját mint Te.
Ja igen, és a jelenleg pedig valóban a jelenre értendő, hiszen a Google egy külön állam és akkor változtatja a törvényeit , amikor akarja.
Most például az a folyamat, hogy iszonyatosan megnyirbálja az egyes kulcsszavakra érkező találatok számát. Véleményem szerint relevánsít – hű ez jó magyarosra sikeredett :)
Csak egy példa: keresőoptimalizálás szóra egy hónapja kb. 1.800.000 találat volt, ma 674.000 van.
Valamit megint alkotnak a guglis fiúk :)
május 27th, 2012 8:59 du.
Remélem még egy ilyen régi bejegyzést évek múltán is fel lehet eleveníteni. Legalább is a téma nem vesztett aktualitásából. A fent leírtak jelentik-e azt is, hogy rosszindulattal is lehet duplikációt létrehozni? Pl.: valaki azért regisztrál egy domaint, hogy a google által tiltott dns átirányítással a vetélytársa oldalára irányítsa (pl. cname). Honnan tudná a google, hogy az eredeti webhely tulajdonosa hozta-e létre az új domaint (a kereső megtévesztésére) vagy másvalaki?